تبلیغات
پزشکی - ضرورت نگهداری از دندان ها

پزشکی

سه شنبه 10 آذر 1388

ضرورت نگهداری از دندان ها

نویسنده: علی ستوده   طبقه بندی: داندانپزشکی، 


دهان اولین قسمت دستگاه گوارش است. داخل دهان شامل حلق، فک یا آرواره بالا، فک یا آرواره پایین و دندان ها می شود.


در ساختمان هر یک از دندان ها چهار قسمت به شرح زیر وجود دارد:


مینای دندان(1)

مینا سخت ترین و مقاوم ترین نسجی است که در بدن وجود دارد. این ماده ، غنی ترین عضو بدن از نظر کلسیم  است و 95% آن ترکیبات کلسیم است. 51% این بافت را مواد آلی و بقیه را آب تشکیل می دهد. مینا تمام سطوح خارجی هر دندان را می پوشاند و باعث حفاظت از آن می شود.

میزان آهن موجود در شیر مادر کم است و به همین علت، مصرف قطره آهن در شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند توصیه می شود. اما این قطره مفید در صورت بی توجهی باعث ایجاد مشکلاتی در دندان کودک می شود. آهن با مینای دندان ترکیب شده و آن را سیاه می کند و مقاومت طبیعی آن را از بین می برد. بنابراین باید موقع دادن قطره آهن آن را به ته حلق بچکانید تا حتی الامکان با دندان ها برخورد نکند و نیز پس از خوردن قطره آهن، به کودک آب خورانده شود تا آهن از دندان های کودک پاک شود.


عاج دندان (2)

قسمت اصلی بدنه دندان که بعد از مینای دندان قرار گرفته و سطح داخلی دندان را می پوشاند ، عاج دندان نام دارد. عاج دندان در قسمت بیرونی لثه یا در قسمت تاج به وسیله مینا و در قست داخل لثه یا در قسمت ریشه به وسیله سمان یا ساروج پوشیده شده است. عاج دندان نسبت به مینا، نرم تر و از بافت استخوان محکم تر است. 70% آن را ترکیبات کلسیم تشکیل می دهند و در مقابل حرارت و مواد شیمیایی، حساس است.


مغز دندان (3)

در حفره ای که درون دندان واقع است، مغز دندان قرار دارد و به وسیله عاج احاطه شده است. مغز دندان، نوعی نسج بسیار نرم است که مویرگ ها و رشته عصبی دندان در آن قرار دارد. رشته های عصبی دندان تنها از نوع گیرنده های درد است.


سمان یا ساروج (4)

ساروج یک لایه آهکی است که ریشه دندان را می پوشاند. این ماده شبیه لثه ، مانند لایه ای روی فک ها را می پوشاند. در محلی که دندان ها به داخل فک فرو رفته اند، لثه اطراف دندان ها را می گیرد. به این ترتیب استخوان فک و لثه، دندان ها را محکم نگه می دارند و به همین دلیل آنها را بافت نگه دارنده دندان می گویند. بنابراین ساختمان هایی که مسئول نگهداری دندان در جای خود است شامل سمان ، استخوان فک ، لثه و رباطی به نام «رباط پریودنتال» است. 

قسمت های ظاهری یک دندان عبارت اند از:


تاج دندان: ( 5)

قسمتی از دندان که خارج از لثه واقع است را تاج دندان می گویند.

طول ریشه هر دندان تقریباً دو سوم طول آن دندان را تشکیل می دهد.

یک دندان برحسب نوع و محل استقرار آن در دهان ، دارای یک ، دو یا سه ریشه است.


گردن یا طوق دندان (6)

قسمتی از یک دندان را که بین تاج و ریشه قرار دارد، یعنی محل تلاقی بین ریشه و تاج را گردن دندان می گویند.

در دهان انسان بر حسب محل قرار گرفتن، شکل و فرم، سه نوع دندان وجود دارد:

1- دندان های پیشین

2- دندان نیش

3- دندان آسیا که شامل آسیای کوچک و آسیای بزرگ است.

دندان های نیش که نوک تیز هستند برای گرفتن و پاره کردن غذا استفاده می شوند و دندان های آسیا دارای برجستگی در سطح جونده هستند و برای جویدن و نرم کردن غذا استفاده می شوند.

اولین دندان هایی که در دهان انسان رشد می کنند، دندان های شیری هستند. تعداد این دندان ها 20عدد است. دندان های شیری معمولاً از حدود سنین 8 – 6 ماهگی شروع به رویش کرده و تا سنین 24 الی 30 ماهگی همه دندان های شیری رشد می کنند.

پس از آن دندان های دائمی دیده می شوند. تعداد دندان های دایمی 32 عدد است که از حدود 6 سالگی شروع به رویش می کنند. اولین دندان دایمی، دندان آسیای بزرگ ( دندان 6) است که به نام دندان شش سالگی هم نامیده می شود و در پشت آخرین دندان شیری در می آید. زمانی که کودک می خواهد دندان در بیاورد، لثه متورم و دردناک می شود. ممکن است مرتب آب دهان کودک بیرون بریزد و کودک بی قرار و ناآرام باشد. مالیدن لثه کودک با انگشت تمیز دست، یا با یک قاشق سرد کوچک، او را تسکین می دهد.


دندان های شیری دو نقش اساسی دارد

. اول آن که در رشد طبیعی فک ها مؤثرند و دیگر این که جای لازم برای رویش دندان های دایمی را حفظ می کنند .

دندان های کودک شیرخوار نیز همانند افراد بزرگسال، نیاز به مراقبت و تمیز کردن دارد . بنابراین از هنگام رویش دندان ها، بعد از شیر دادن یا هر غذایی به کودک باید آنها را تمیز کنیم. برای این منظور می توان بعد از هر نوبت شیر دادن به کودک، به خصوص در هنگام شب، مقدار کمی آب به شیرخوار داد تا دهانش تمیز شود. همچنین باید حداقل روزی دوبار، تکه پارچه تمیز و مرطوبی را به دور انگشت پیچیده و با دقت و ملایمت روی لثه و دندان های شیرخوار را تمیز کرد.

تأثیر نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و مکمل مسواک است. وقتی فاصله دو دندان خیلی کم است، مسواک قدرت نفوذ به آن را ندارد. در این گونه موارد، نخ دندان با عبور از بین دندان ها ذرات ریز غذایی بین آنها را خارج کرده و فاصله بین دندان ها را تمیز می کند.

باید دقت شود که تا حد امکان از دادن مواد و مایعات شیرین به کودک، به خصوص در طول شب، خودداری شود. زمانی که تقریباً همه دندان های کودک رشد کرد، یعنی حدود سن پنج سال و نیم، باید مسواک کردن توسط والدین کودک آغاز شود.

اگر کودک در هنگام خواب با شیشه، شیر بخورد، احتمال ابتلا به سندرم شیر وجود دارد. در اثر این بیماری، دندان های جلویی کودک دچار پوسیدگی زودرس می شود و کودک زودتر از سن معمول، دندان هایش را از دست خواهد داد.


آهن عنصری ارزشمند برای بدن است و مهمترین مورد مصرف آن در بدن، خون سازی است.

میزان آهن موجود در شیر مادر کم است و به همین علت، مصرف قطره آهن در شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند توصیه می شود. اما این قطره مفید در صورت بی توجهی باعث ایجاد مشکلاتی در دندان کودک می شود. آهن با مینای دندان ترکیب شده و آن را سیاه می کند و مقاومت طبیعی آن را از بین می برد. بنابراین باید موقع دادن قطره آهن آنرا به ته حلق بچکانید تا حتی الامکان با دندان ها برخورد نکند و نیز پس از خوردن قطره آهن، به کودک آب خورانده شود تا آهن از دندان های کودک پاک شود.

اگر دندان شیری کودک پیش از موقع از دست برود، فوراً باید با دندان پزشک تماس گرفت ؛ زیرا ممکن است دندان های دیگر در طول زمان به سمت فضای خالی دندان از دست رفته حرکت کنند و در نتیجه دندان دایمی در جای غیرطبیعی رشد کند و نظم دندان ها را بر هم بریزد.

تاج دندان های شیری زمانی ساخته و تشکیل می شوند که انسان هنوز در مرحله جنینی و داخل رحم مادر است. موادی که مادر در دوران حاملگی از آنها تغذیه می کند، تأثیر زیادی در چگونگی و قوت و ضعف دندان های فرزند او خواهند داشت.


مهمترین موادی که برای تقویت و استحکام دندان های طفل لازم است و باید مادر باردار به میزان لازم از آنها استفاده نماید عبارت اند از:

کلسیم، فسفر ، ویتامین D ، ویتامین C  و فلوئور.


- کلسیم و فسفر:

این دو ماده معدنی بسیار مهم در شیر  و پنیر به مقدار زیاد وجود دارد.


- ویتامین D:

در اثر تابش و نفوذ اشعه آفتاب در بدن تشکیل می شود. علاوه بر آن، این ویتامین در گوشت ماهی، کره، پنیر، شیر و زرده تخم مرغ  به مقدار قابل ملاحظه ای وجود دارد.


- ویتامین C:

 میوه ها  و سبزیجات  مختلف به ویژه پرتقال و سایر مرکبات، گوجه فرنگی و سبزیجات دارای مقدار مناسبی ویتامین C هستند.

- فلوراید: نوعی ماده معدنی است که ممکن است به طور طبیعی در آب آشامیدنی مناطق مختلف، کم و بیش وجود داشته باشد. مقدار کافی فلوراید در آب آشامیدنی 7/0 تا یک PPM است. (PPM واحد اندازه گیری فلوراید است).

اگر مقدار فلوراید بیش از 2 PPM باشد باعث بیماری فلورزیس می شود و اگر میزان آن کمتر از 5/0 PPM باشد، مقاومت دندان ها کم می شود. وجود مقدار کمی از این ماده در رژیم غذایی مادران باردار و همچنین کودکانی که در زمان شکل گیری دندان های دایمی می باشند، وجود داشته باشد، باعث استحکام زیاد دندان ها می شود.

فلوراید یک ماده طبیعی است که باعث افزایش مقاومت نسج دندان در برابر پوسیدگی می گردد و از راه مصرف غذاهای دریایی مانند میگو، ماهی، چای و بعضی از میوه ها به بدن انسان می رسد. اگر مقدار فلوراید آب خیلی کمتر از اندازه باشد، باید کمبود فلوراید را جبران کرد.


برای جبران این کار راه های زیر استفاده می شود:

1- اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی منطقه

2- مصرف قرص یا قطره فلوراید

3- استفاده از ژل فلوراید

4- استفاده از دهان شویه فلوراید

5- استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید


اولین دندان آسیای بزرگ دایمی در سن شش سالگی رشد می کند و دندان 6 نامیده می شود.

تعداد 28 عدد از دندان های دایمی در سن 6 تا 12 سالگی می رویند. دندان های دایمی برای داشتن تغذیه سالم، تکلم صحیح و حفظ زیبایی چهره به کار می روند و مانند بقیه اعضای بدن برای تمام عمر پیش بینی شده اند و باید برای حفظ و نگهداری آنها دقت لازم را انجام داد تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود.

پوسیدگی دندان که آن را در اصطلاح عامیانه کرم خوردگی دندان می گویند، یک بیماری عفونی و نتیجه یک عفونت باکتریایی است.

برای ایجاد پوسیدگی، وجود پلاک میکروبی، قندهای ساده و دندان مستعد لازم است. پس از خوردن قندهای ساده، باکتری ها، قندها را تجزیه کرده و اسید تولید می کنند. پلاک میکروب، اسید را در سطح دندان نگه داشته و به مینای دندان حمله می کند. پس از حملات مداوم اسید، مینا شروع به حل شدن می کند و پوسیدگی آغاز می گردد.

هرگز مسواک خیس را در جعبه سربسته قرار ندهید چرا که مرطوب ماندن مسواک باعث رشد میکروب ها در آن می شود. در صورتی که موهای مسواک خم شده باشد. مسواک توانایی تمیز کردن سطوح دندانی را ندارد به لثه آسیب می رساند.

شیرینی هایی مانند آب نبات، شکلات و ... که به سطح دندان می چسبند، در ایجاد پوسیدگی نقش مهمی دارند، به گونه ای که تعداد دفعات مصرف غذاهای قندی، طول مدتی که قند در دهان می ماند و شکل ظاهری غذاها ، همه جزو عوامل مهم در ایجاد پوسیدگی هستند.

پوسیدگی با فعالیت میکروب های داخل دهان در سطح دندان شروع می شود و به تدریج به داخل لایه های دندان نفوذ می کند. وقتی پوسیدگی فقط روی مینای دندان باشد، می توان با رعایت بهداشت و درمان های ساده، پوسیدگی را مهار کرد. در غیر این صورت پوسیدگی به آرامی به داخل عاج و از آنجا به مغز دندان نفوذ می کند.


پوسیدگی ممکن است از هر سطح دندان شروع شود ولی در سه محل شایع تر است. این سه محل به ترتیب عبارت اند

شیارهای سطح جونده، سطح بین دندانی، طوق دندان.


به طور کلی برای ایجاد پوسیدگی چهار شرط لازم وجود دارد که عبارتند از:

1- مستعد بودن مینای دندان و ضعیف بودن آن در مقابل اسید.

2- وجود پلاک های میکروبی: وقتی از دندان ها به خوبی مراقبت نشود، میکروب ها با مواد موجود در بزاق دهان، لایه نرم، کرم رنگ و چسبنده ای را تشکیل می دهند که بر روی دندان ها می چسبد و به تدریج سفت می شود. این لایه را پلاک میکروبی می نامند.

3- وجود مواد قندی در دهان

4- زمان: طول مدتی که لازم است تا پوسیدگی ایجاد گردد.

پوسیدگی دندان تقریباً به اندازه سرماخوردگی شایع است.


بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی باید به چند مسئله زیر توجه نمود:

1- استفاده از مسواک و خمیردندان حاوی فلوراید.

2- استفاده از نخ دندان.

3- حذف یا کنترل مواد قندی.

4- افزایش مقاومت دندان با استفاده از نفوذ فلوراید به داخل ساختمان دندان.

اگر روزانه دوبار مسواک بزنید و سپس با نخ دندان، فواصل بین دندانی را تمیز کنید، در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها تأثیر بسیار زیاد خواهد داشت. خمیردندان حاوی فلوراید، میزان پوسیدگی دندان ها را به میزان 5 الی 30 درصد کاهش می دهد. استفاده از نمک خشک، جوش شیرین و سایر پودرها برای مسواک زدن صحیح نیست و باعث ساییدگی مینا و خراشیدگی لثه می شود.

توجه داشته باشید که هرگز مسواک خیس را در جعبه سربسته قرار ندهید چرا که مرطوب ماندن مسواک باعث رشد میکروب ها در آن می شود. در صورتی که موهای مسواک خم شده باشد، مسواک توانایی تمیز کردن سطوح دندانی را ندارد به لثه آسیب می رساند.

مناسبت ترین روش برای پاک کردن سطوح بن دندانی استفاده از نخ دندان است. تأثیر نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و مکمل مسواک است. وقتی فاصله دو دندان خیلی کم است، مسواک قدرت نفوذ به آن را ندارد. در این گونه موارد، نخ دندان با عبور از بین دندان ها ذرات ریز غذایی بین آنها را خارج کرده و فاصله بین دندان ها را تمیز می کند.

بنابراین استفاده روزمره از نخ دندان در حفظ سلامتی دندان ها تأثیر زیادی دارد.


دندان پوسیده یک یا چند مورد از علامت های زیر را دارد:

- تغییر رنگ مینای دندان (در محل پوسیدگی مینا قهوه ای یا سیاه رنگ می شود)

- سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی

- حساس بودن یا درد گرفتن دندان در هنگام خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش یا شیرین.

- حساس بودن یا درد گرفتن دندان هنگامی که دندان ها را روی هم فشار می دهید.

- بوی بد دهان. (بیماری های تنفسی و دستگاه گوارشی نیز ممکن است باعث بوی بد دهان شوند.)

اگر بهداشت دهان و دندان رعایت نشود ، بافت نگه دارنده نیز دچار بیماری می شود. لثه سالم، صورتی رنگ است و کاملاً به استخوان فک و طوق دندان چسبیده است. قوام محکمی دارد و شل نیست.

در بیماری لثه، ابتدا لثه ملتهب، قرمز رنگ و پر خون شده و قوام آن شل می گردد و هنگام خوردن میوه های سخت و یا مسواک زدن خونریزی می کند و معمولاً در این مواقع، فرد از مسواک زدن خودداری می کند که این مسئله باعث تشدید بیماری گشته و در ادامه باعث لق شدن دندان ها می شود.

میکروب های موجود در پلاک میکروبی، همان گونه که باعث پوسیدگی دندان می شود، لثه را نیز بیمار می کند. اگر پلاک میکروبی مدت طولانی روی دندان بماند، به یک لایه سخت زردرنگ یا قهوه ای تبدیل می شود که به آن جرم دندان می گویند.

مصرف دخانیات، سیگار، قلیان و ... تشکیل جرم دندان را شدیدتر می کند. جرم دندان به دلیل آهکی شدن، خیلی سخت بوده و با مسواک نمی توان آن را پاک کرد. پلاک به مقدار زیاد، به صورت یک لایه نرم زاید و آلوده بر روی دندان ها ایجاد می شود. باکتری های پلاک، تولید سم می کنند که این سموم باعث التهاب لثه می شود که این التهاب سرآغاز بیماری های لثه را تشکیل می دهد.


علایم بیماری بافت نگه دارنده عبارتند از:

- قرمزی و تورم لثه ها.

- خونریزی از لثه ها در هنگام گاز زدن میوه های سفت یا مسواک کردن.

- بوی بد دایمی دهان.

- لق شدن یک یا چند دندان.

- تحلیل و عقب نشینی لثه ها.

- فواصلی که به تدریج میان دندان ها پیدا می شود.

در بیشتر مواقع، از آنجا که بیمار متوجه بیماری لثه خود نمی باشد، بیماری ادامه پیدا می کند. با ادامه بیماری استخوان فک درست در همان جایی که درون دندان را گرفته است خورده می شود و لثه نیز به سمت ریشه کشیده می شود در این حال می گویند لثه و استخوان فک تحلیل رفته است. با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان ها می توان از بیماری های دهان و دندان پیشگیری نمود.


در این زمینه باید به نکات زیر توجه کافی داشت:

1- حذف پلاک میکروبی که باعث پوسیدگی در دندان و بیماری های لثه است. با استفاده از نخ دندان، مسواک زدن، جرم گیری و استفاده از دهان شویه آب و نمک (2/1 قاشق چایخوری در یک لیوان آب جوشیده سرد شده).

2- کنترل مصرف مواد قندی.

3- افزایش مقاومت دندان از طریق افزودن فلوراید به آب آشامیدنی، استفاده از دهان شویه سدیم فلوراید، قرص و ژل فلوراید و مسدود کردن شیارهای دندانی.

4- مراقبت از دندان ها با روش صحیح مسواک زدن.

5- مراجعه مرتب و منظم به دندان پزشک.

- هرگاه در اثر پوسیدگی، ضربه یا عوامل دیگر، به مغز دندان آسیب برسد، معمولاً دندان درد به وجود می آید. در هنگام دندان درد از گذاشتن مواد مختلف روی دندان و یا لثه خودداری نمایید.

- از شکست اشیاء سخت یا باز کردن در بطری ها با دندان خودداری کنید و هیچگاه گرهی را با دندان باز نکنید.

- از اشیایی مانند سنجاق، میخ، کاغذ که اکثراً آلوده هستند، برای خلال کردن دندان استفاده نکنید.

- استفاده از میوه جات به خصوص میوه های سفت (مثل سیب) و مواد دارای کلسیم و فسفر در استحکام و مقاومت دندان ها نقش ارزنده ای دارد. از مراجعه به افراد غیر متخصص و ناآشنا به اصول علم دندان پزشکی خودداری کنید. چرا که دخالت افراد غیر مجاز باعث شیوع بیماری های خطرناک و مسری مثل  ایدز  و هپاتیت  می شود.


منبع : جمهوری اسلامی

مشاور پزشکی : دکتر میثم شیرزاد

1) ENAMEL

2) DENTIN

3) PULP

4) CEMENTUM

5) CROWN

6) CERVIX

نظرات() 
buy cialis online best price
جمعه 16 آذر 1397 02:28 ق.ظ

Amazing lots of awesome info!
the best site cialis tablets cialis tablets australia we like it cialis soft gel order a sample of cialis 200 cialis coupon cialis 5 mg effetti collateral cialis ahumada we choice free trial of cialis cialis prezzo di mercato look here cialis order on line
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:05 ق.ظ

You suggested that fantastically.
acheter cialis meilleur pri cialis 20 mg cost click now cialis from canada enter site 20 mg cialis cost recommended site cialis kanada buy cialis uk no prescription recommended site cialis kanada comprar cialis navarr cialis price in bangalore cialis coupons printable
cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:22 ب.ظ

Appreciate it. Quite a lot of advice.

how does cialis work cialis for sale south africa cialis uk next day viagra or cialis free cialis generic cialis levitra cialis generic availability cialis billig generic cialis at the pharmacy i recommend cialis generico
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:53 ق.ظ

You reported it very well!
cialis generico cialis baratos compran uk cialis sale online cialis en 24 hora buy cheap cialis in uk 5 mg cialis coupon printable cialis in sconto cialis 20 mg effectiveness generic cialis tadalafil cialis pills price each
buy cialis online safely
سه شنبه 13 آذر 1397 01:56 ب.ظ

Wonderful data, Cheers!
cialis australian price click here take cialis buy cialis online cheapest cialis 5mg cialis prices il cialis quanto costa canada discount drugs cialis cialis daily reviews cialis canada on line cialis for bph
buy cheap cialis coupon
سه شنبه 13 آذر 1397 02:29 ق.ظ

You actually suggested this terrifically.
preis cialis 20mg schweiz generic cialis levitra venta de cialis canada prezzo di cialis in bulgaria cialis 30 day trial coupon where to buy cialis in ontario buy online cialis 5mg cialis generisches kanada generic cialis review uk cialis without a doctor's prescription
buy cialis online without a prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 01:26 ب.ظ

Cheers. I value this.
venta cialis en espaa effetti del cialis we choice cialis pfizer india cialis 20mg preis cf cialis 10mg prix pharmaci 5 mg cialis coupon printable cialis kaufen prescription doctor cialis legalidad de comprar cialis cialis usa cost
buy cheap cialis no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 02:10 ق.ظ

Thanks, A lot of information!

cialis free trial weblink price cialis online prescriptions cialis chinese cialis 50 mg cialis side effects cialis 100 mg 30 tablet look here cialis order on line cialis 5 mg para diabeticos cialis pas cher paris cialis dosage amounts
buy cialis usa
یکشنبه 11 آذر 1397 01:13 ب.ظ

Info effectively used..
cialis coupons cialis efficacit cialis reviews dose size of cialis cialis prezzo in linea basso how do cialis pills work cialis online click here cialis daily uk precios cialis peru cialis 20 mg
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 01:58 ق.ظ

Awesome write ups. Thanks a lot!
cialis generique 5 mg price cialis best cialis qualitat costo in farmacia cialis look here cialis order on line generic cialis at walmart the best site cialis tablets we choice cialis uk tadalafil 10 mg cialis pills price each
buy cialis without a doctor's prescription
شنبه 10 آذر 1397 01:14 ب.ظ

Many thanks. Ample facts.

comprar cialis 10 espa241a precios cialis peru how does cialis work cialis generic dosagem ideal cialis generic cialis review uk order a sample of cialis cialis australian price precios cialis peru prices on cialis 10 mg
buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 01:30 ق.ظ

You reported this perfectly!
viagra vs cialis ou trouver cialis sur le net callus ou acheter du cialis pas cher prix cialis once a da cialis official site buying cialis overnight tadalafil 20 mg comprar cialis 10 espa241a viagra vs cialis vs levitra
buy cialis online safely
جمعه 9 آذر 1397 02:11 ب.ظ

Kudos, Plenty of stuff!

cialis name brand cheap interactions for cialis cialis 30 day trial coupon cialis 5 mg effetti collateral sialis side effects for cialis cialis savings card click now cialis from canada canada discount drugs cialis generic cialis at walmart
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:25 ق.ظ

Nicely put. Many thanks.
tadalafil 10 mg cialis cipla best buy cialis without a doctor's prescription import cialis cialis 5 mg generico cialis mexico cialis 100mg suppliers we use it 50 mg cialis dose cialis en mexico precio cialis daily reviews
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:04 ب.ظ

Thanks a lot! Quite a lot of tips.

price cialis per pill price cialis best usa cialis online cost of cialis per pill cialis daily dose generic cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis soft gels achat cialis en suisse miglior cialis generico cialis tadalafil
Generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:54 ق.ظ

Really lots of awesome info.
cialis price in bangalore wow look it cialis mexico cialis 5mg prix cialis 5 mg effetti collateral comprar cialis 10 espa241a cialis kaufen bankberweisung only now cialis 20 mg usa cialis online wow cialis tadalafil 100mg click here to buy cialis
buy cials online
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:25 ب.ظ

Very good postings. Thank you!
cialis generique 5 mg dose size of cialis discount cialis cialis tablets australia low dose cialis blood pressure cialis taglich cialis coupons cialis patentablauf in deutschland cialis cipla best buy where do you buy cialis
buy cheap cialis on line
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:27 ق.ظ

Regards! I value this!
bulk cialis non 5 mg cialis generici cialis efficacit prezzo cialis a buon mercato no prescription cialis cheap discount cialis cialis generisches kanada cialis for sale cialis prezzo in linea basso free generic cialis
levitra without a doctor prescription
پنجشنبه 19 مهر 1397 01:56 ب.ظ

You expressed that very well.
levitra 10 mg kopen generic levitra buy generic levitra buy levitra online levitra 10 mg prezzo vardenafil cheap 20mg levitra buy 10 mg levitra cheap 20mg levitra generic levitra
Cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 08:04 ق.ظ

Useful forum posts. Thanks a lot.
cialis prices in england cialis billig cialis en 24 hora viagra cialis levitra cialis 5 effetti collaterali cialis super kamagra click now cialis from canada we choice free trial of cialis generic cialis in vietnam click here to buy cialis
buy cialis medication
یکشنبه 8 مهر 1397 04:57 ق.ظ

Thank you. Fantastic stuff!
only best offers cialis use female cialis no prescription cialis flussig cialis 20 mg effectiveness cialis rckenschmerzen brand cialis generic non 5 mg cialis generici cialis taglich buy original cialis cialis pills price each
Cialis online
شنبه 7 مهر 1397 02:29 ق.ظ

You actually reported it effectively.
cialis generique wow cialis 20 cialis 5mg precios de cialis generico click here take cialis canadian discount cialis cialis super acti cialis super acti cialis generic tadalafil buy interactions for cialis
canadian pharmacy online 24
شنبه 31 شهریور 1397 06:39 ب.ظ

Thank you, An abundance of tips!

Canadian Pharmacy USA drugs for sale usa canadian medications online canada rx no 1 canadian pharcharmy online online pharmacies mexico aarp recommended canadian online pharmacies online pharmacies tech school canadian drug northwest pharmacies in canada
eddrugsgeneric.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:07 ب.ظ

You've made your position extremely well.!
cialis e hiv cialis 20 mg cost cialis dosage amounts india cialis 100mg cost cialis prezzo in linea basso cialis tablets for sale tadalafilo comprar cialis 10 espa241a cost of cialis cvs order a sample of cialis
http://cialisyoues.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 05:04 ب.ظ

Many thanks. Valuable information.
cialis rezeptfrei sterreich buy original cialis cialis online cialis 5 mg schweiz walgreens price for cialis how to purchase cialis on line prix cialis once a da cialis tablets australia cialis name brand cheap cialis tablets australia
cialisyoues.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:52 ق.ظ

Thanks! Quite a lot of tips!

buy online cialis 5mg legalidad de comprar cialis ou acheter du cialis pas cher cheap cialis tesco price cialis cialis side effects dangers india cialis 100mg cost cialis tablets australia cialis prezzo in linea basso non 5 mg cialis generici
canadian online pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:36 ب.ظ

You expressed this very well!
buy vistagra usa canadian pharmacies online prescriptions drugstore online canada online pharmacy drugstore online shopping reviews canadian rx drugstore online canada pharmacies account canadian pharcharmy online24 drugstore online india
can i buy viagra without prescription
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:08 ق.ظ

Well expressed of course. !
buy viagra online order pharmacy order online cheap generic viagra online cheap levitra buy levitra viagra buy viagra online with prescription where to buy viagra from online cheap viagra online sildenafil uk how can i order viagra online
Cialis generic
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:22 ب.ظ

Thank you, An abundance of stuff!

when will generic cialis be available try it no rx cialis buy original cialis venta cialis en espaa cialis online buying brand cialis online american pharmacy cialis cialis mit grapefruitsaft generic cialis 20mg uk cialis 5 mg scheda tecnica
cialissi.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:11 ق.ظ

Many thanks. I like this.
canada discount drugs cialis online cialis cialis online nederland how to purchase cialis on line where to buy cialis in ontario tadalafil 20 mg preis cialis 20mg schweiz cialis rckenschmerzen cialis pills boards only now cialis 20 mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :