تبلیغات
پزشکی - خسته‌ام یا بیمار؟

پزشکی

جمعه 9 بهمن 1388

خسته‌ام یا بیمار؟

نویسنده: علی ستوده   طبقه بندی: روانشناسی، 

بررسی علائم افسردگی در گفت‌وگو با دكتر آذرخش مكری.

می‌گوییم بیكاریم، از هیاهوی شهر خسته‌ شده‌ایم، شاد بودن را فراموش كردیم و تلاطم زندگی و استرس‌های آن امانمان را بریده، می‌گوییم افسرده شده‌ایم. شاید این جملات را بارها از زبان دیگران هم شنیده باشیم، اما اگر همین الان از خود ما بپرسند كه اصلا افسردگی چیست، آیا می‌توانیم تعریف دقیقی از آن داشته‌باشیم؟

 شاید با تكرار همان جملات بگوییم: همین‌ها برای افسرده شدن كافی نیست؟ اما علائم این اختلال از نظر روانپزشكان به گونه‌ای دیگر تعریف شده است؛ تعاریفی كه اگر با آنها آشنا شویم دیگر به راحتی خودمان را افسرده قلمداد نمی‌كنیم، یا شاید هم برعكس، با آشنا شدن با این علائم می‌فهمیم كه شاید مدت مدیدی در عین بی‌خبری با این بیماری درگیر بوده‌ایم.

دكتر آذرخش مكری، روانپزشك و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در آخرین روز از هفته بهداشت روان در این گفت‌وگو ما را با علائم این بیماری آشنا می‌كند.

 • آقای دكتر، می‌شود كسی به‌خاطر قبول نشدن در كنكور افسرده شود؟

 نكته مهم این است كه باور مردم در مورد بیماری‌ افسردگی با آن چیزی كه در مقوله بیماری‌های روانپزشكی است، 2 مقوله كاملا جدا است. مثلا مردم می‌گویند فلانی خیلی شاداب بود ولی چون كنكور قبول نشد افسرده شده یا وقتی حتی ما آمار می‌دهیم كه 20درصد از مردم مبتلا به افسردگی هستند و این بیماری در خانمها 2 برابر آقایان است، این آمار با باورهای غلط مردم ربط پیدا می‌كنند.

 •  پس ناكامی‌هایی كه در طول زندگی با آنها مواجه می‌شویم و در اثر آنها احساس غم‌و اندوه می‌كنیم، افسردگی محسوب نمی‌شوند؟

ببینید، یك انسان طبیعی اگر شرایط محیطی به ضررش باشد، ناكامی‌هایی به او دست دهد، یا اگر شكست بخورد مثلا غمگین می‌شود و احساس ناامیدی می‌كند. در این موارد می‌گوییم شخص حالت افسرده پیدا كرده نه اینكه مبتلا به بیماری افسردگی شده است. درصورتی كه این 2 اصطلاح به اشتباه معادل هم به كار می‌روند. این در حالی است كه واكنش طبیعی به مشكلات افسردگی با بیماری افسردگی كاملا متفاوت است. بیماری افسردگی یك ماهیت پیچیده‌تر دارد.

 •  منظورتان از این ماهیت پیچیده‌تر چیست؟

 برخی افراد ممكن است در زندگی به هیچ‌وجه دچار ناكامی هم نشوند و اتفاقا شرایط برای آنها كاملا نرمال و استاندارد باشد، ولی چنین فردی دچار حالاتی می‌شود كه خواب، اشتها و امور روزمره‌اش را دچار اشكال می‌كند، خودش را دائماً سرزنش می‌كند، احساس گناه می‌كند. چنین فردی از زندگی سیر شده یا حتی احساس خودكشی می‌كند، معاشرت‌هایش كم می‌شوند و... این علائم بیشتر جنبه بیماری دارند.

 •  پس ناملایمات زندگی هیچ نقشی در بروز این بیماری ندارند.

 - البته ناملایمات زندگی در شروع افسردگی می‌توانند مؤثر باشند، به‌خصوص در افرادی كه استعداد ابتلا به این بیماری را داشته باشند. ولی لزوما یك رابطه علی و معلولی بین این 2 نیست و هر ناملایمتی منجر به افسردگی نمی‌شود همان‌طور كه هر افسردگی بیمار‌گونه‌ای هم ناشی از ناكامی و ناملایمات نیست.

 •  پس این بیماری افسردگی چگونه ایجاد می‌شود؟

 در اینجا روانپزشكی دیدگاه‌های مختلفی دارد؛ یك قسمت از این دیدگاه‌ها به بیولوژی و ژنتیك برمی‌گردد. به این معنی كه بعضی از افراد به‌طور ژنتیكی مستعد ابتلا به این بیماری هستند، حتی اگر مشكل خاصی هم نداشته باشند، درست مثل بیماری تیروئید. در بعضی از خانواده‌ها حتی خیلی از افراد با هم مبتلا به این بیماری می‌شوند. یك قسمت دیگر هم برمی‌گردد به اینكه دوران اول كودكی اگر به گونه‌ خاصی سپری شود، فرد را آماده ابتلا به افسردگی در بزرگسالی می‌كند.

 •  به‌نظر می‌رسد دیدگاه دوم به عقیده فروید برمی‌گردد كه معتقد بود مشكلات دوران بزرگسالی ناشی از اتفاقاتی است كه در دوران كودكی برای فرد افتاده است، به‌خصوص در مورد رابطه مادر با كودك. تا چه حد به این دیدگاه‌ها می‌توان استناد كرد؟

 البته در مورد این دیدگاه بحث‌های زیادی بین روانپزشكان هست و نمی‌توانیم موضع قاطعی در مورد آنها داشته باشیم.

 •  كدام‌یك از عواملی كه نام بردید از اصلی‌ترین عوامل خطر محسوب می‌شوند؟

 با قاطعیت نمی‌توان گفت كه سهم كدام عامل بیشتر است. چون علم هنوز نتوانسته افسردگی را به درستی تعریف كند و شاید به همین دلیل باشد كه عامل شناخته شده آن هنوز برای ما كاملا مشخص نیست. البته ناملایمات عمده در 10 سال اول زندگی مثل از دست دادن والدین فرد را مستعد ابتلا به افسردگی می‌كند.

ولی به‌طور كلی 20 درصد خانم‌ها و 10 درصد آقایان با ورود به بزرگسالی این بیماری را همراه با افت كاركرد و حالت‌های این بیماری تجربه می‌كنند و تا مدت‌های زیادی به زندگی آنها آسیب‌ رسانده می‌شود، به‌طوری كه متأسفانه در عده اندكی این بیماری منجر به خودكشی می‌شود.

 •  پس تا وقتی عامل خطر برای ما مشخص نیست، در جلوگیری از عوارض این بیماری هم دچار ابهام هستیم. این‌طور نیست؟

 بله، مداخلات درمانی ما جنبه حدس‌ دارند. به همین دلیل راه‌های پیشگیری از این بیماری هم بر اساس حدسیات است و هیچ كدام قاطع نیستند. در هر حال تا رسیدن به روز آشكار شدن علائم این بیماری فاصله زیادی داریم.

 •  روانپزشكان چه تصوری از این بیماری دارند؟ منظورم این است كه آیا ممكن است بر اثر تصور و تشخیص نادرست، بیمار را از سمت و سوی درمان دور كنند؟

 ببینید، الان روانپزشكی در مورد این بیماری كمی موفق‌تر عمل می‌كند و داستان افسردگی در میان این قشر جنبه عامیانه خود را از دست داده است. علم ما در شرایطی است كه لااقل بیماری افسردگی را به رسمیت می‌شناسد، اما در كشور ما مداخلات عمده درمانی بیشتر روی دارو‌درمانی متمركز است. به این دلیل كه تجربه و نیروی تعلیم‌دیده برای مداخلات درمانی هنوز در كشور موجود نیست و اگر هم باشد، هزینه‌های آن آنقدر بالاست كه برای خیلی از بیماران قابل درمان نیست.

 • منظورتان این است كه دارو‌درمانی نقش خاصی در درمان این بیماری ندارد؟

 البته قسمت عمده‌ای از بار درمانی به عهده دارو‌درمانی است. دارو‌درمانی هم در جای خودش بسیار خوب است و در مورد درصدی از بیماران افسرده واقعا معجزه می‌كند ولی هر افسرده‌ای ممكن است به این داروها جواب ندهد مضاف بر اینكه در كنار دارو‌درمانی، شناخت‌درمانی، خانواده‌درمانی، روان‌درمانی و.. را نباید نادیده گرفت.

 • داروهای افسردگی تنها نقش مسكن را دارند یا واقعا درمان می‌كنند؟

 خیلی از مردم این فكر را می‌كنند كه دارند مسكن مصرف می‌كنند ولی این‌طور نیست. برخلاف عقیده عمومی كه گمان می‌كنند این داروها اعتیاد‌آور هستند، درصورت تشخیص درست، این داروها مصداق اعتیاد‌آوری ندارند و حتی عوارضشان هم بعد از قطع مصرف از بین می‌رود. در واقع می‌توان گفت از این لحاظ داروهای افسردگی در حیطه پزشكی خوش‌نامند.

 •  نگفتید پزشكان در چند درصد موارد تشخیص اشتباه می‌دهند؟

 در افسردگی‌های خیلی شدید كه فرد كاملا علائم آشكار از خود نشان می‌دهد، كمتر در تشخیص آنها اشتباه می‌شود ولی مشكل در تشخیص افسردگی‌های متوسط و خفیف است كه در این میان یك عده به اشتباه افسرده تلقی می‌شوند و مدتها به اشتباه در سامانه درمانی قرار می‌گیرند. برعكس یك عده هم از افسردگی رنج می‌برند ولی بیماری آنها با یك واكنش طبیعی اشتباه گرفته می‌شود. برای همین تبحر روانپزشك درست تشخیص دادن این بیماری و تجویز درست است. (همشهری انلاین)

نظرات() 
Natasha
جمعه 17 آذر 1396 02:40 ب.ظ
It's in fact very complex in this full of activity life to listen news on Television, thus I
only use web for that reason, and obtain the
most recent information.
feet issues
یکشنبه 26 شهریور 1396 03:15 ق.ظ
Hi there, I desire to subscribe for this webpage to obtain newest
updates, therefore where can i do it please assist.
How did the Achilles tendon get it's name?
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:03 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Appreciate it!
foot pain from heels
یکشنبه 11 تیر 1396 11:36 ق.ظ
I leave a response each time I like a post on a site or if I have something to contribute to the conversation. It is
triggered by the fire displayed in the article I read.

And on this article پزشکی - خسته‌ام یا بیمار؟.
I was actually moved enough to post a commenta response :-) I do
have a couple of questions for you if you don't mind.
Could it be simply me or do some of the responses look like written by brain dead folks?
:-P And, if you are posting at additional online social sites, I'd like to follow everything fresh you have to post.
Would you make a list all of all your shared pages
like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?
https://kerenbyrdsong.wordpress.com/
چهارشنبه 7 تیر 1396 01:56 ب.ظ
Hey would you mind letting me know which webhost you're working with?
I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say
this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a
good internet hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :